به سایت شرکت مهندسی نوین انتقال ایرانیان خوش آمدید

آدرس
شهرک صنعتی شمس آباد نارنجستان گلبرگ 10

امکانات و روش ها

روش های توليد مهنا

مراحل توليد کلمپ و کانکتور و يراق آلات مهنا به شرح ذيل می باشد:

تهيه مواد اوليه

مواد اوليه شامل آلياژهای آلومينيوم، چدن، انواع فولاد و آلياژهای مس می باشد که در ذيل به کاربرد آنها اشاره می شود. برخی از مواد اوليه همچون بيمتالهای آلومينيوممس بصورت ورق و برخی از آنها همانند پيچ و مهره و واشرها از جنس فولاد زنگ نزن (استنلس استيل) بصورت آماده خريداری می شوند. کليه مواد اوليه بر اساس دستورالعملهای استاندارد، نمونه برداری و تست می شوند و در صورت تأييد وارد سيکل توليد می گردند.

فولاد و آلياژهاي فولادي

فولادها با تركيب هاي متفاوتي از آهن و كربن و ساير عناصر آلياژی تهيه مي‌شوند و مهم خاصیت آنها استحكام مناسب و خواص مکانیکی آنهاست به همین دلیل در صنایع مختلف دارای کاربرد های بسیار وسیعی می باشند. از فولادها براي ساخت انواع شکل و بال، يوک، انواع پين و پيچ، شاخك‌هاي برقگير و استفاده مي‌شود. سطح يراق‌آلاتي كه بدين طريق توليد مي‌شوند با لايه مناسبي از فلز روي به جهت حفاظت پوشانده می شوند. یکی از پرکابردترین آلیاژهای فولاد ها، خانواده آلياژهای فولاد زنگ نزن می باشندکه در پيچ و مهره های استيل استفاده شده است .

  • چدن

از اين فلز براي ساخت قطعات ريخته‌گري يراق آلات و با استحکام کمتر از قطعات فولادی استفاده می شود و پس از ساخت با فلز روي روكش مي‌شوند.

  • روي

از اين فلز در گالوانيزه کردن كليه قطعات فولادي و چدني جهت حفاظت در برابر خوردگي استفاده می شود.

  • آلياژهاي مس

آلياژهاي مس عموماً براي ساخت قطعاتي به كار مي‌روند كه در تماس با هاديهاي مسي قرار مي‌گيرند. در قسمتهايي که اجباراً می بايست کلمپ آلومينيومی با هادی مسی در تماس باشد، از ورقهای دو فلزی (بيمتال) به شکل تخت و يا نيم استوانه استفاده می گردد. اين ورقها با عبور دو ورق آلومينيومی و مسی پيشگرم شده از ميان دو غلتک نورد توليد می شوند بطوريکه مولکولهای دو فلز در هم نفوذ می کنند. 80 درصد وزنی هر ورق بيمتال از جنس آلومينيوم و 20 درصد وزنی از جنس مس می باشد.

  • ریخته گریآلومينيوم و آلياژهاي آلومينيوم

آلياژهاي آلومينيوم عموماً براي ساخت قطعاتي به كار مي‌روند كه در تماس با هاديهاي آلومينيومي قرار مي‌گيرند. وزن كم، شكل‌پذيري، استحکام مكانيكي مناسب و غير مغناطيسي بودن از مشخصات عمده اين آلياژها به شمار مي‌رود. در توليد کلمپ و کانکتورها عمدتاً از آلومينيوم خالص، آلياژ 356 و آلياژ 413 استفاده می شود.

دستگاه ریژه ريخته‌گري

کليه کلمپها از جنس آلياژ آلومينيوم بوده و به دو روش معمولی و ريژه ريخته گری می شوند. در اين روش شمش آلومينيوم در کوره های با بوته گرافيتی ذوب می شود و پس از گاززدايي و انجام عمليات کيفی مذاب در دمای مناسب درون قالبهای موقت (از جنس ماسه سيليسی) يا دائمی (از جنس چدن يا فولاد گرمکار) ريخته می شود. روش ريخته‌گري تحت فشار (دايكاست) بدليل حبس حبابهای هوا درون قطعه و افت استحکام مکانيکی آن استفاده نمی شود.

 فورج

اين روش براي توليد يراق آلات کاربرد دارد و طی آن شمش اوليه فولادی تا دمای مناسب داغ شده و با استفاده از پرس درون قالب در يک يا چند مرحله به شکل نهايي تبديل می گردد. اين روش كه به آهنگري گرم نيز موسوم است براي توليد قطعات با مقاومت مكانيكي بالا استفاده مي‌شود.

 علميات حرارتي

اين روش برای افزايش استحکام آلياژهای آلومينيوم خاص، افزايش چقرمگی و استحکام فلزات آهنی و همچنين تنش زدايي از قطعات توليدی استفاده می شود.

پرداخت‌كاري

اين عمليات به منظور تكميل شكل نهايي قطعه و از بين بردن قسمت‌هاي اضافي آن صورت می گيرد و شامل ماشينکاری، سوراخکاری، فرز زنی، سنگ‌ زنی، پوليش لرزشی و شيميايي مي‌ باشد. قطعات پس از اين مرحله دارای سطحی صاف و يکنواخت و عاری از هرگونه پليسه و نقاط تيز می گردند.

جوشکاریجوشكاري

اين روش براي ساخت کلمپهای از نوع اکسپنشن و اتصال برخی از يراق آلات مورد استفاده قرار مي‌گيرد. جوشكاري به روش قوس الكتريكي براي فلزات آهنی و جوشكاري با گاز آرگون براي آلياژهای آلومينيوم انجام می شود.

 گالوانيزه کردن

در اين روش سطح قطعات فلزي (آهن، فولاد و آلياژهاي مختلف آنها) بوسيله روي و بصورت گرم پوشيده مي‌شود تا از خوردگی آنها در شرايط مختلف جوی جلوگيری نمايد.

مونتاژ كردن

آخرين مرحله از عمليات توليد بهم متصل کردن قطعات چند تکه بوسيله پيچ و مهره ها می باشد.

امکانات توليدی

رديف

نام تجهيزات

شرح

1

مدلسازی

تجهيزات کامل مدلسازی

2

ريخته گری

تجهيزات کامل ريخته گری معمولی، CO2 و ريژه

3

ماشينکاری

تجهيزات کامل ماشينکاری

4

جوشکاری

انواع جوشکاری آلومينيوم، قوس، آرگون و

5

مونتاژ

امکانات کامل مونتاژکاری

امکانات کنترلی و آزمايشگاهی

رديف

نام تجهيزات

شرح

1

اندازه گيری دقيق

شامل انواع کوليس، شابلون و

2

دستگاه تست کشش 5 تن

مجهز به لودسل، نمايشگر ديجيتال و نرم افزار رسم نمودار

3

دستگاه تست کشش 20 تن

مجهز به سنسور، نمايشگر ديجيتال و نرم افزار رسم نمودار

4

ترمو متر

مارک هانيانگ کره و دقت 1 درجه سانتيگراد

5

تورک متر

مارک بريتول انگلستان

6

ضخامت سنج

مارک تايم انگلستان